Śruba. Każdy doskonale zna to słowo. Nawet kobiety wiedzą, że potrzebne jest co co przymocuje jedną powierzchnię do drugiej i nie musi to być klej. Nie muszą one być małe, istnieją także większych rozmiarów. Te sprytne elementy łączą nasze ściany mebli, części urządzeń, budynek oraz wszystko co nas otacza.
Na rynku obecnie możemy spotkać wiele rodzajów, różnią się one wielkością, plastycznością, zastosowaniem a także odpornością na obciążenie.
Śruba
Stożkowa, sześciokątna? Te dwa modele są najpopularniejsze na rynku, różni je nie tylko kształt i nazwa, ale także inne właściwości. Śruba sześciokątna jest bardzo wytrzymała na duże przeciążenia, natomiast stożkowa może zostać schowana wszędzie, szczególnie przydatna jest w miejscach, gdzie nie może wystawać ponad powierzchnię. Newralgiczne punkty występują w wielu przedmiotach, jak meble czy też sprzęt AGD, RTV i inny.
Wkręt a może wkręt samowiercący??
Niejedna osoba główkowała nad tym, czym właściwie różni się śruba od wkrętu. Zacznijmy od początku, każdy wie co to jest gwóźdź, tego nie trzeba wyjaśniać, jednak przechodząc dalej i porównując do siebie podobne metalowe elementy, niby jednakowe, ale całkiem odmienne. W kilku słowach wyjaśnienia, śruba wymaga nakrętki, natomiast wkręt nie. Jednym z wielu ciekawych przykładów są oczywiście wkręty samowiercące.
Technologia z dnia na dzień jest inna, coraz bardziej zaawansowana. Naukowcy produkujący tego typu akcesoria wzmacniają oraz poszerzają właściwości wkrętów. Wkręty samowiercące omijają jeden, najważniejszy etap. Nie wymagają one wcześniejszego wiercenia otworu, nieważne jaka to powierzchnia, łączą ze sobą nawet bardzo twarde i dość grube elementy.
Wybierając się na zakupy warto poczytać trochę w sieci, by być przygotowanym na ogrom śrub, wkrętów i innych elementów, które pozwalają połączyć z sobą dwie powierzchnie, często zbudowane z różnego materiału. Sprzedawcy w sklepie nie zawsze potrafią doradzić, a nasza nowa wiedza, na pewno nam się przyda.