Budowa to ciężki kawałek chleba, nie tylko dla inwestora, ale także dla wykonawcy. Fachowiec musi znać wiele zasad, terminów, a co ważne wiedzieć, co będzie w danym momencie korzystniejsze dla powstającej budowli. Nieważne czy to dom, czy też biurowiec a może hotel lub szpital. Ogólne założenie jest podobne, a materiały wykorzystywane nieznacznie się różnią. Wszystko zależy od wielkości zainwestowanych pieniędzy.
Kołki, śruby i inne
Jednym z ważniejszych prac jest oczywiście montaż różnych zamocowań. Sklepy budowlane oferują różne systemy zamocowań, które z łatwością na pewno pomogą nam przymocować wszystkie potrzebne elementy. Wśród nich oczywiście wyróżniamy wkręty, kołki, śruby a także kotwy o zróżnicowanej długości i średnicy. Produktów jest wiele, jednak nie zawsze wiemy dokładnie, co z czym połączyć, który model wybrać. W tym momencie powinna znaleźć się odpowiednia pomoc fachowca, osoby dobrze znającej temat.
Co znajdziemy na rynku?
Kołki standardowe, stare, dobre sprawdzone elementy. Wykorzystują technikę rozpierania ścianek kołka podczas dokręcania. Ciekawym rozwiązaniem, które niedawno pojawiło się na rynku są kołki do tzw. szybkiego montażu.
Kołki uniwersalne to nic innego jak odmieniona wersja tradycyjnego kołka, wykorzystywana jest w mocowaniu elementów pełnych i drobnootworowych. Wkręt nie tylko rozpiera kołek, ale także powoduje spędzenie kołka w czasie dokręcania.
Kołki do miękkich materiałów, jest to model, który w prosty sposób pozwoli z łatwością zamocować ciężkie przedmioty na ścianach lekkich. Z tego typu kołkiem doskonale współgrają śruby z gwintem metrycznym. Warto pamiętać, że do zawieszania w styropianie służą kołki ślimakowe, które montuje się bez wcześniejszego wiercenia otworu.
Kotwy chemiczne to ostatni system zamocowań. Wykorzystywany jest, gdy chcemy zastosować duże obciążenie. Zestaw zawiera kilka elementów, wśród nich oczywiście odnajdujemy kotew z gwintem, ampułka z żywicą, utwardzacz, kruszywo oraz tuleja dziurkowana. Cały montaż zaczyna się wraz z wbiciem kotwy w otwór, w którym znajduje się szklana ampułka, jej strzaskanie sprawia, że uaktywnia się klej, który stopniowo twardnieje.
To zaledwie podstawy, jednak możliwości na rynku jest dużo więcej, warto poznać nowości, które w znacznym stopniu ułatwią nam pracę.